Zapraszam na konferencję online w pełni poświęconą problematyce miofunkcji. Tematy, które zaprezentują prelegenci związane są z zaburzeniami miofunkcji od okresu noworodkowego, po dorosłość. Zespół prelegentów tworzą wysokiej klasy specjaliści-praktycy z dziedzin: neurologopedii, fizjoterapii/osteopatii, stomatologii. Konferencja została podzielona na 2 dni, a właściwie 2 naukowe wieczory 🙂
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa w konferencji oraz 14-dniowy dostęp do nagrań.
Serdecznie zapraszamy! 🙂
5.04 (wtorek) 18:00
Wczesne sygnały zaburzeń miofunkcji u noworodków i niemowląt
dr Mira Rządzka
W prawidłowym rozwoju dziecka od urodzenia tzw. funkcje prymarne (oddychanie, odruchowość oralna, ewolucja odruchów w umiejętności pokarmowe i artykulacyjne) stanowić będą bazę do normy rozwojowej w budowaniu warunków rozrostu twarzoczaszki. Wielokrotnie pierwsze symptomy zaburzeń miofunkcji oraz zaburzeń anatomicznych u noworodków i niemowląt bywają niedostrzegane lub bagatelizowane. Wykład omawia najczęściej spotykane zaburzenia anatomiczno-fizjologiczne.
5.04 (wtorek) 19:15
Współpraca z chirurgiem
lek. dent. Magdalena Gryka-Deszczyńska
- Konsultacja przed zabiegiem
- Komunikacja w Zespole Chirurg – Logopeda – Ortodonta – Fizjoterapeuta
- Diagnoza
- Zabieg
- Wskazania do podcięcia wędzidełka
- Przygotowanie do zabiegu
- Narzędzia wykorzystywane do podcięcia wędzidełka wargi górnej
- Narzędzia wykorzytywna do podcięcia wędzidełka języka
- Techniki podcinania wędzidełek
- Opieka pozabiegowa
- Filmy zabiegowe. Podcięcie wędzidełka wargi górnej, językowe z użyciem lasera, miofrenuloplastyka.
6.04 (środa) 18:00 – Korekta wedzidelka wargi górnej – hit, kit czy mit?
mgr Aleksandra Rosińska
Prezentacja poświęcona problemowi
- Prezentacja poświęcona problemowi skróconego wędzidełka wargi górnej.
- Zaprezentowane zostaną czerwone flagi w zakresie funkcji wargi górnej w przebiegu funkcji biologicznych w obrębie narządu żucia, higieny jamy ustnej, w perspektywie ortodontycznej.
- Zastanowimy się nad sposobem badania wędzidełka wargi górnej oraz możliwościami weryfikacji konieczności wykonania zabiegu korekty wędzidełka wargi górnej w oparciu o najnowsze dane medyczne.
6.04 (środa) 19:15
Zaburzenia funkcji języka – więcej niż ankyloglosja. Potęga współpracy logopedy i osteopaty.
mgr Artur Kopeć
- Porozmawiamy o tym jak osteopata może współpracować z logopedą.
- Wyjaśnimy czym jest holistyczne podejście, jak wygląda triada zdrowia oraz pięć modeli terapeutycznych.
- Dowiecie się jak selekcjonować badania naukowe oraz do czego dążymy jako osteopaci, fizjoterapeuci oraz logopedzi.
- Uzyskacie informacje skąd się biorą zaburzenia w obrębie jamy ustnej, a następnie postaramy się wspólnie rozwiązać problem z wędzidełkami
- Q&A
14-DNIOWY DOSTĘP DO WYKŁADÓW
Prelegenci
dr Mira Rządzka
neurologopeda, specjalizuje się we wczesnych oddziaływaniach neurologopedycznych u noworodków i niemowląt z zaburzeniami oralnymi, zaburzeniach dysfagicznych u dzieci i dorosłych, zaburzeniach rozwoju komunikacji u dzieci z ASD czy z problememi o podłożu genetycznym, zaburzeniach funkcji układu oralnego. Terapeutka Manualnej Terapii Krtani wg L. Mathieson, Manualnej Terapii Dysfagii, Metody ETTHNO w podejściu Esther de Ru, trenerka Shantala Special Care, międzynarodowa instruktorka Metody Butejki, terapeutka karmienia, Terapeutka Ortodoncji Funkcjonalnej MFS.
Wieloletni wykładowca akademicki przedmiotów neurologopedycznych (UM Wrocław, UAM Poznań, UZ Zielona Góra, APS Warszawa, WSP im. J. Korczaka i Collegium Humanum Warszawa).
Autorka wielu specjalistycznych publikacji dla logopedów, recenzentka licznych pozycji dotyczących wczesnych oddziaływań logopedycznych oraz pomocy logopedycznych.
Autorka pozycji „Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Wczesna diagnoza i stymulacja” (bestseler Oficyny wydawniczej Impuls w 2019 i 2020), koncepcji mioterapeutycznego wspomagania rozwoju funkcji oralnych u noworodków i niemowląt, „Projektu Frenulotomia, wsparcie rodzica, wsparcie dziecka”, współautorka książki „Profilaktyka i terapia dysfunkcji oddechowych u dzieci”. Współzałożycielka Polskiego Związku Logopedów i inicjatorka akcji społecznej logopedów „Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych” (DBDL).
Stale współpracuje z wieloma stowarzyszeniami, fundacjami i portalami wspierającymi rodziców dzieci z zaburzeniami mowy. Organizatorka turnusów neurologopedycznych dla dzieci z zaburzeniami komunikacji.
lek. dent. Magdalena Gryka-Deszczyńska
Jestem lekarzem-dentystą z 10 letnim stażem. W swojej praktyce oddałam się pracy z Pacjentem chirurgicznym. Oferuję moim Pacjentom pełen zakres leczenia od usuwania wszystkich zębów przez zabiegi implantologiczne, regeneracyjne kości po wykonywanie miofrenuloplastyki. Ukończyłam kierunek lekarsko-dentystyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jestem ekspertem ds. implantologii ICOI oraz ukończyłam International Felloship Academy of Laser Dentistry.
mgr Aleksandra Rosińska
Z wykształcenia jestem pedagogiem specjalnym-logopedą po warszawskim APSie, neurologopedą, terapeutą wczesnej interwencji logopedycznej, językoznawcą, nauczycielem polskiego jako obcego, terapeutą miofunkcjonalnym i terapeutą ręki, raczkującym terapeutą szeroko pojętego karmienia/jedzenia, instruktorem jogi dla dzieci.
W ciągu 10 lat pracy mam i miałam przyjemność pracować z dziećmi neurotypowymi (dyslalie, APD, jąkające się i in.), z ORM, afazją rozwojową, dyzartrią, dysfagią, apraksją, z ASD, FAS, MPDz, MW, ZD i innymi zespołami genetycznymi, od maluszków do młodszej młodzieży.
Przygotowuję swoje materiały do pracy (którymi również dzielę się na swojej stronie na fb), szkolę się nieustannie, uczę namiętnie i z pasją. Im więcej wiem, tym więcej wiem, że nie wiem i to jest fantastyczne!
Prywatnie jestem żoną małżona założyciela Grupa wsparcia mężów logopedek i ojca Syrenki Warszawskie oraz podwójną matką.
mgr Artur Kopeć
mgr fizjoterapii i osteopata z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu dzieci i dorosłych. Szkoleniowiec na konferencjach i szkoleniach fizjoterapeutycznych, logopedycznych stacjonarnych, jak i webinarach online. Wykładowca w Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Właściciel placówki rehabilitacyjnej ARKOMED na warszawskich Bielanach. Założyciel i wykładowca firmy szkoleniowej OsteoSense Artur